Rajd Koński i Konkurs Potraw Regionalnych
Od piątku do niedzieli w dniach 11-13 lipca br. odbywały się w Raciechowicach IX Mistrzostwa Polski Amatorów w rajdach Długodystansowych, XIV Regionalny Amatorski Rajd Konia Małopolskiego, II Regionalny Konny Rajd Długodystansowy w Raciechowicach.
Imprezy te weszły w tradycję corocznych wydarzeń w gminie Raciechowice.
W trakcie ich trwania odbywało się wiele imprez towarzyszących, w tym prezentowały się z regionalnymi wyrobami Koła Gospodyń Wiejskich z obszaru działania Grupy Partnerskiej „Beskidek”, a także zaproszone gospodynie z gminy Chojny ( woj. Zachodnio- Pomorskie) oraz z gminy Gdów KGW Klęczany.
Niedziela była dniem szczególnie uroczystym, gdyż był to czas ogłoszenia wyników , rozstrzygnięć konkursów i uroczystego wręczania nagród.
Obecnością swoją w tym dniu zaszczycili gospodarzy i publiczność Wojewoda Małopolski Pan Jerzy Miller, Członek Zarządu Urzędu Marszałkowskiego Pan Wojciech Kozak, poseł na sejm RP Pan Jarosław Gowin, Dyrektor Departamentu Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich Pan Andrzej Masny oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych gmin z Polski, Hiszpanii, Słowacji.
W dniu 13 lipca 2008 odbył się Konkurs Potraw Regionalnych, którego współorganizatorem był Urząd Gminy Raciechowice i Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Myślenicach.
W Konkursie udział wzięły następujące Koła Gospodyń Wiejskich; z Kędzierzynki, gmina Dobczyce, z Klęczan gmina Gdów, z Poznachowic Górnych, Czasławia i Raciechowic gmina Raciechowice, z Czechówki gmina Siepraw, z Chojna gmina Chojno.
Decyzją Komisji Konkursowej , której przewodniczącą była Grażyna Pitala, kierownik PZDR Myślenice oraz członkami Anna Suder i Marcin Rychlicki doradcy z PZDR Myślenice oraz Aneta Kopystyńska z Domu Kultury z Gryfina, pierwsze miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z Raciechowic, drugie KGW z Czasławia gmina Raciechowice oraz trzecie KGW Ochojny Gm. Ochojny. Czwarte równorzędne miejsca otrzymały KGW z Czechówki, Poznachowic Górnych, Kędzierzynki i Klęczan.
Uroczystego wręczenia nagród ufundowanych przez Urząd Gminy Raciechowice i Starostwo Powiatowe w Myślenicach, po przeczytaniu protokołu Komisji dokonał Wójt Gminy Raciechowice Pan Marek Gabzdyl w towarzystwie Pani Rosario Lazaro Marin z Hiszpanii, Dyrektora Departamentu Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich Pana Andrzeja Masnego.
Komisja Konkursowa wyraziła swoje uznanie dla KGW za kultywowanie tradycji i popularyzację potraw regionalnych. Używanie nazw regionalnych i sposób przygotowania potraw zgodnie z tradycją stanowiło duży walor konkursu.
Były buchty, łopaciaki, pituk zwany również pochlipką, wodzianka z miętą i grzankami, parzybroda, kluski sierścioki, podpłomyki, wędzonki, dużo wspaniałego wiejskiego chleba (w tym z „młynka”), masła i różnorodnego w smaku smalcu.
Ciekawym pomysłem KGW Raciechowice było wykorzystanie w potrawach jako motywu przewodniego jabłka, które przecież kojarzy się nieodmiennie z gminą Raciechowice.
Panie z gminy Gdów niezwykle smacznie i pomysłowo wykorzystały kapustę we wszystkich swoich potrawach.
Królowały również różnorodne napoje, które przecież w czasie żniw zabierali kosiarze do pola. Były znakomite orzeźwiające napoje z miętą, pietruszką z KGW Czechówki, cztery pory roku z Raciechowic i „babciórka” z owoców z dzikiej róży, suszonych jabłek, miodu, mięty i rumianku. Smak dawnej kawy zbożowej można było odnaleźć, gdy zaglądnęło się do KGW z Czesławia. Tam też można było dowiedzieć się jak jadano na śniadanie, obiad i kolację.
Znakomite marynaty z grzybów, warzyw i owoców przypominały, że czas lata przeminie a na zimę warto mieć jego wspomnienie w spiżarce. Imponująco prezentowały się przetwory Pań z Kędzierzynki i Poznachowic Górnych i Ochojny. Wspaniałe przetwory z jarzębiny zbieranej po przymrozkach, żelowane na pigwie zdobyły szczególne uznanie Komisji.
Poznachowice Górne zadbały nie tylko o piękny wystrój z kwiatów i kłosów. Najmłodsza gospodyni Ewelinka pracowicie cały dzień spędziła na robieniu masła w maselnicy.
Wszystkie Koła Gospodyń zaprezentowały się w sposób imponujący stawiając Komisję przed trudnym wyborem. Gratulujemy i mamy nadzieję, że nadal Koła Gospodyń będą pieczołowicie dbały o tradycję i przekazywały swoją wiedzę i umiejętności następnym pokoleniom.
Grażyna Pitala