Dzień Sołtysa w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi
– Sołtys to władza, która nie zdradza. Jesteście na pierwszej linii działania w swoich społecznościach i to często od was zależy, co w danej miejscowości się wydarzy. Dlatego z całego serca dziękuję za to, co robicie każdego dnia – nie tylko 11 marca, ale przez cały rok – powiedział minister Stefan Krajewski.
Minister podkreślił, że sołtysi są najbliżej mieszkańców i najlepiej znają potrzeby swoich miejscowości. To do nich w pierwszej kolejności trafiają problemy i pomysły, które później stają się ważnymi inicjatywami dla całej społeczności.
Odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa”
Podczas uroczystości wręczono odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa” osobom szczególnie zaangażowanym w rozwój wsi i działalność na rzecz lokalnych społeczności.
– Wasza działalność to nie jest zwykła funkcja. To często prawdziwa służba i pasja, z którą podchodzicie do pracy na rzecz mieszkańców – zaznaczył minister.
Osoby z województwa małopolskiego odznaczone odznaką „Zasłużony dla Rolnictwa”
Lucyna Włodarz – woj. małopolskie, powiat wielicki, gmina Gdów, wieś Krakuszowice
Marek Król – woj. małopolskie, powiat gorlicki, gmina Bobowa, wieś Siedliska
Pelna lista osób wyróżnionych odznaką stanowi załącznik do komunikatu ministerstwa na stronei internetowej ministerstwa.
Wieś musi pozostać wsią
Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że rozwój terenów wiejskich powinien iść w parze z ochroną ich podstawowej funkcji, jaką jest produkcja żywności.
– Wieś musi pozostać wsią, a rolnik musi pozostać rolnikiem. Coraz więcej osób chce mieszkać na wsi, ale musimy pamiętać, że od pokoleń funkcjonują tam gospodarstwa rolne i przedsiębiorstwa związane z rolnictwem – podkreślił Stefan Krajewski.
Jak zaznaczył minister, konieczne jest zachowanie równowagi pomiędzy rozwojem osadnictwa a możliwością prowadzenia działalności rolniczej, która stanowi fundament bezpieczeństwa żywnościowego kraju.
