Turystyka w czasie COVID-19 i co dalej w branży - ankieta
W związku z sytuacją epidemiologiczną spowodowaną rozprzestrzenianiem się COVID-19, ograniczającą szeroki zakres działalności gospodarstw agroturystycznych, Dyrektor Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego podjął współpracę z Katedrą Antropologii Kulturowej Akademii Ignatianum w Krakowie oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie w ramach prac badawczych dotyczących „Turystyka w czasie COVID-19 - i co dalej w branży?”.
Celem inicjatywy jest ocena wpływu obecnej sytuacji na działalność branży agroturystycznej i turystyki wiejskiej, które - jak wiadomo, w województwie małopolskim o niskim areale gospodarstw rolnych 4,13 ha przy średniej krajowej 10,95 ha (źródło danych: ARiMR, 2019) - są dodatkowym, a w niektórych przypadkach czasem głównym źródłem dochodu. Gospodarstwa te, oprócz podstawowego zakresu swej działalności tj. wynajmu pokoi, świadczą również dodatkowe usługi, takie jak sprzedaż produktów tradycyjnych, rękodzielniczych, jak również prowadzenie zajęć edukacyjnych w ramach Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Zaistniała sytuacja zmieniła wszystko, bo nie ma gości, którzy odwołują rezerwacje, pomimo iż agroturystyka jest formą turystyki, która nie jest turystyką masową, odwiedzający wypoczywają blisko natury i w obiektach o niewielkiej skali, często odległych od dużych skupisk ludzi, co wpisuje się w obecne zalecenia służb sanitarnych. Obserwując obecną sytuację można wnioskować, że jednak wypoczynek na wsi w gospodarstwie agroturystycznym w czasie pandemii COVID-19, jak i po, może cieszyć się rosnącym zainteresowaniem wśród turystów pragnących wypocząć w bezpiecznych warunkach. Z pewnością dużym zainteresowaniem będą cieszyć się wyjazdy krótkoterminowe np. na weekend.
Poprzez przeprowadzenie badań ankietowych będziemy mogli uzyskać odpowiedzi na wiele pytań, chociażby jak wirus naruszył dotychczasowe funkcjonowanie gospodarstw agroturystycznych oraz rozeznać, w jakim stopniu branża jest przygotowana na stan związany z dalszymi skutkami COVID-19, liczbę odwiedzających gości, podejście kwaterodawców do przygotowania oferty turystycznej, gotowość do podjęcia nowych form promocji swoich ofert, a także czy właściciele gospodarstw mają świadomość potencjału dziedzictwa kulturowego regionu jako potencjalnej reklamy po zakończeniu pandemii. Wnioski z ankiety będą kierunkiem działania dla wielu instytucji, np. doradczych, które podejmują inicjatywy wzmocnienia branży zarówno w czasie, jak po zakończeniu pandemii, wdrażając stosowne formy pomocy.
Pracownicy Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego skontaktują się bezpośrednio z podmiotami prowadzącymi działalność w branży agroturystycznej. Jednocześnie jeżeli jesteście Państwo uprzejmi wyrazić swoje zdanie nt. doświadczeń oraz problemów związanych z obecną trudną sytuacją zapraszamy do kontaktu telefonicznego z pracownikami Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego działającego na terenie prowadzonej działalności agroturystycznej lub Małopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego (Dział Rozwoju Obszarów Wiejskich).
Dyrektor MODR serdecznie zaprasza do udziału w ankiecie. Wzór ankiety znajduje się w załączniku.
Anna Tobiasz, dn. 29.10.2020 r.