Polski Bon Turystyczny 500+ - zmiany, nowe możliwości
Polski Bon Turystyczny wspiera polskie rodziny i jednocześnie branżę turystyczną w okresie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. To dokument elektroniczny uprawniający do kwoty 500 zł na każde dziecko, a dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności - 1000 zł, które należy wykorzystać do końca marca 2022 roku.
ZMIANY w Bonie
Nowelizacja przepisów regulujących Polski Bon Turystyczny sprawia, że może skorzystać z niego więcej podmiotów turystycznych np. piloci wycieczek, przewodnicy, instruktorzy i animatorzy czasu wolnego, osoby odpowiadające za transport i wyżywienie itp. Po nowelizacji rozszerza się również katalog aktywności opłacanych bonami. Zmiany wydają się być równie korzystne dla rodziców, którzy mają teraz większą możliwość wyboru różnych aktywności, atrakcji przeznaczonych dla swoich dzieci.
Bon może zostać przeznaczony na jednodniowe wycieczki, w tym także wycieczki szkolne, obozy sportowe, zielone szkoły, półkolonie wraz z wszelkimi atrakcjami przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty.
Warunek!
Jeśli wybierzemy opcję bez noclegu, to warunkiem skorzystania z bonu będzie konieczność połączenia minimum dwóch usług turystycznych. To rozwiązanie ma pomóc nie tylko właścicielom obiektów, ale także pilotom wycieczek, przewodnikom oraz osobom odpowiedzialnym za transport i wyżywienie.
Pakiety usług mogą być dowolnie kompletowane włączając w to m.in. usługi przewodnickie zarówno w miastach, jak i na górskich szlakach, przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne oraz wiele innych aktywności turystycznych i sportowych.
ZMIANY w rejestracji
W nowelizacji ustawy o Polskim Bonie Turystycznym została wprowadzona poprawka dotycząca systemu rejestrowania się przedsiębiorców w bazie. Są oni zobowiązani nie tylko do podawania danych firmy tj. nazwy rejestrowej i adresu widniejącego w rejestrze przedsiębiorców, ale także dokładnego adresu miejsca prowadzonej działalności turystycznej. Jeżeli firma jest właścicielem kilku obiektów turystycznych, będzie musiała podać szczegółowe dane każdego z nich. Przyjęte regulacje dotyczą także organizacji i przedsiębiorców już zarejestrowanych w bazie, którzy powinni uzupełnić brakujące dane o swojej działalności.
WYBIERZ AGROTURYSTYKĘ
Pamiętajmy, że Bon Turystyczny można wykorzystać również w AGROTURYSTYCE! Gospodarze oferują wiele ciekawych zajęć w swoim gospodarstwie. Warto zapoznać się z ofertą zagród edukacyjnych, które gospodarstwa agroturystyczne mają często w swojej ofercie. Może to być dla dzieci ciekawa forma spędzenia czasu, jednocześnie nieszablonowy sposób edukacji z zakresu produkcji roślinnej, zwierzęcej, przetwórstwa, świadomości ekologicznej, dziedzictwa kultury materialnej wsi, tradycyjnych zawodów, rękodzieła i twórczości ludowej.
Przedsiębiorcy, organizacje, gospodarstwa agroturystyczne, które chcą przystąpić do programu Bon Turystyczny, mogą wpisać się na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną za pośrednictwem profilu PUE ZUS.
Gospodarstwa agroturystyczne, które nie dokonały jeszcze rejestracji w systemie teleinformatycznym prowadzonym przez ZUS, nie mogą skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego, a więc nie ma na co czekać!
Ewelina Czarnik, dn. 29.01.2021 r.
źródło: Ministerstwo Pracy, Rozwoju i Technologii