Polski Bon Turystyczny 500+ – a może agroturystyka?
Polska wciąż zmaga się z kryzysem wywołanym przez pandemię COVID-19. Jedną ze szczególnie dotkniętych nim branż jest turystyka, w tym agroturystyka. Polacy długo nie opuszczali domów poprzez wprowadzenie licznych ograniczeń związanych z podróżowaniem. Atrakcje turystyczne, hotele oraz restauracje pozostawały zamknięte, wszystko jednak zmieniło się wraz z rozpoczynającym się sezonem wakacyjnym.
Rząd stworzył pomysł Polskiego Bonu Turystycznego, który przewiduje 500 złotych na każde dziecko do 18 r. życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do wykorzystania na potrzeby wypoczynku turystycznego - wyjazdów, kolonii, wczasów. Będzie można go wykorzystać na pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, kolonii lub obozie harcerskim, jaki i obozie sportowym czy rekreacyjnym na terenie kraju. Bony będą emitowane tak jak 500 plus i będzie można zrealizować je do końca marca 2022 roku. Jego uzyskanie będzie możliwe, poprzez zarejestrowanie się na platformie usług elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Trwają wakacje, więc jest to czas, aby zaplanować letni wypoczynek. Warto spędzić go poznając przy okazji uroki Polskiej wsi. Sielska atmosfera, czyste powietrze, wspaniałe krajobrazy i swojskie jadło – to główne atuty tego typu wczasów. Ponadto nocowanie w gospodarstwie agroturystycznym i poznanie prawdziwego życia wiejskiego może okazać się dla dzieci jak i również ich rodziców niezwykłą przygodą. Polska wieś to kolebka naszej kultury, która przetrwała w swej nierozerwalnej więzi z naturą do dziś. To miejsce, gdzie oprócz trudu pracy, znajduje się przestrzeń, harmonia i spokój.
Agroturystykę charakteryzuje wypoczynek w gospodarstwie rolnym z czynną produkcja roślinną lub zwierzęcą, w której agroturyści mają możliwość skorzystania z infrastruktury rekreacyjnej, przyrodniczej lub kulturowej. Gospodarze przygotowują dla odwiedzających różnego rodzaju atrakcje (usługi), oferują różnorodną aktywność czy spędzanie czasu wolnego. Posiłki oferowane w gospodarstwie często pochodzą z samych gospodarstw (wolne od chemii) i są to przede wszystkim produkty takie jak: mleko kozie lub krowie, miód z własnych pasiek, wiejski chleb, ser, itd. Turyści mają możliwość zapoznania się z pracami w gospodarstwie oraz sami mogą brać w nich czynny udział. Właściciele gospodarstw agroturystycznych dbają o to by warunki pobytu gości były dogodne: odpowiedni standard zakwaterowania oraz wyżywienia, bezpieczeństwo, a także atrakcje umożliwiające by czas wolny spędzony był w „nietypowy” sposób.
Wspólny urlop z rodziną to ważny element życia rodzinnego. Gospodarstwa agroturystyczne posiadają szeroką ofertę wypoczynku skierowaną dla całych rodzin, biorąc pod uwagę zarówno dorosłych jak i dzieci w różnym wieku. W Polsce właściwie wszędzie bez większego trudu można znaleźć pensjonaty, hostele, ośrodki wczasowe, gospodarstwa agroturystyczne czy kampingi. Miejscowości turystyczne w czasie sezonu letniego dbają o przygotowanie różnych atrakcji dla turystów by nawet w okresie, gdy pogoda nie dopisuje mogli przyjemnie spędzić swój wolny czas. W połączeniu z różnymi atrakcjami, które proponują gospodarstwa agroturystyczne czy domy wczasowe pozwalają zorganizować udany urlop w każdym niemal zakątku kraju. Bon Turystyczny oprócz wsparcia Polskich rodzin i branży turystycznej jest również zachętą by, spędzić wakacje w Polsce a wieś z pewnością będzie bezpieczniejszą opcją niż spędzenie ich w mieście czy za granicą.
Ewelina Czarnik, dn. 24.06.2020 r.
źródło:
1. Ministerstwo Rozwoju - Portal Gov.pl, https://www.gov.pl/
2. Nowakowska-Hapka H., Stanek D. 2005. Usługi uatrakcyjniające pobyt w gospodarstwie agroturystycznym. Wieś i Doradztwo, nr 3-4 (43-44). Kraków