Utworzenie Funduszu Gwarancji Rolnych dla gospodarstw rolnych i przedsiębiorstw rolno-spożywczych
Informujermy, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi utworzyło Fundusz Gwarancji Rolnych (FGR), na podstawie umowy z podmiotem wdrażającym - Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK). Celem funduszu jest wsparcie gospodarstw rolnych i przedsiębiorstw przetwórstwa rolno-spożywczego (MŚP) w dostępie do finansowania kredytowego poprzez udzielanie gwarancji spłaty kredytów dla banków komercyjnych. Fundusz Gwarancji Rolnych jest to pierwszy na rynku fundusz gwarancyjny dedykowany dla całego sektora rolnego, tj. zarówno dla przedsiębiorstw przetwórstwa rolno-spożywczego, jak i po raz pierwszy dla producentów produkcji podstawowej (rolników). Budżet funduszu wynosi 68,6 mln euro.
O kredyt z gwarancją z Funduszu Gwarancji Rolnych mogą ubiegać się:
- rolnicy;
- przetwórcy produktów rolnych;
- przetwórcy produktów nierolnych.
Gwarancja z FGR może zostać udzielona w ramach dwóch poddziałań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020:
- 4.1 „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” dla operacji typu „Modernizacja gospodarstw rolnych”,
- 4.2 „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” dla typu operacji „Przetwórstwo i marketing produktów rolnych”.
Gwarancja ta może zabezpieczyć do 80% kwoty niespłaconego kapitału kredytu inwestycyjnego lub obrotowego udzielonego przez bank kredytujący przedsiębiorcom MŚP działającym w sektorze rolnym. Dodatkowo istnieje możliwość skorzystania z dotacji 2 p.p. w formie dopłaty do oprocentowania w przypadku kredytów obrotowych na utrzymanie płynności finansowej w związku z COVID -19. Wysokość prowizji: 0% kwoty gwarancji. Maksymalna kwota gwarancji: 5 mln zł (rolnik) lub 10 mln zł (przetwórca).
Gwarancją z FGR może zostać objęty:
- kredyt inwestycyjny;
- kredyt obrotowy powiązany z inwestycją w ramach PROW 2014-2020;
- kredyt obrotowy na utrzymanie płynności finansowej w związku z COVID -19 z dotacją 2 p.p. do oprocentowania.
Okres gwarancji:
- kredyty obrotowe odnawialne do 39 miesięcy,
- kredyty obrotowe nieodnawialne do 51 miesięcy,
- kredyty inwestycyjne: do183 miesiące (rolnicy i przetwórcy produktów rolnych) albo do 120 miesięcy (przetwórcy produktów nierolnych).
Gwarancja FGR jest dostępna w bankach kredytujących, które podpisały umowę z BGK.
Więcej informacji dostępnych jest na stronie BGK: https://www.bgk.pl/przedsiebiorstwa/gwarancja-splaty-kredytu-z-fgr/
W załączeniu odostępniamy broszurę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pt. "Fundusz gwarancji EFRROW dla gospodarstw rolnych i przedsiębiorstw rolno-spożywczych, Polska", poświęconą instrumentom finansowym w ramach PROW 2014-2020 w Polsce. Publikacja powstała na podstawie współpracy Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Banku Gospodarstwa Krajowego. Dostępna jest w wersji polskiej oraz angielskiej.
dn. 21.01.2022 r.