Rolniku, zadbaj o swoje bezpieczeństwo zimą !
Przeprowadzona w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego analiza dotycząca wypadków
w gospodarstwach rolnych w okresie zimowym wykazała, iż najczęściej do wypadków dochodzi w skutek poślizgnięć na śliskich, oszronionych, zaśnieżonych i oblodzonych nawierzchniach podwórzy, ciągów komunikacyjnych, a także schodów przy budynkach gospodarczych, stopni ciągników rolniczych oraz szczebli drabin i rusztowań. Spowodowane jest to brakiem dostatecznej dbałości o stan nawierzchni podwórzy, budynków gospodarczych, a także stan maszyn i innych urządzeń pomocniczych wykorzystywanych w gospodarstwie rolnym. Następstwem takich zaniedbań są liczne upadki osób; w wyniku których najczęściej dochodzi do złamań, zwichnięć i skręceń kończyn górnych i dolnych, rzadziej występują urazy kręgosłupa i głowy oraz złamania żeber. W rezultacie powoduje to długotrwałą niezdolność do pracy. Oprócz niewłaściwego stanu nawierzchni częstymi przyczynami wypadków jest pośpiech, nieostrożność rolnika, stosowanie nieodpowiedniego obuwia, nieprawidłowy sposób wchodzenia i schodzenia z drabin i rusztowań, a także brak lub nieodpowiednie oświetlenie terenu w porze zmierzchu.
Większości wypadkom, spowodowanym takimi przyczynami można w prosty sposób zapobiec, dlatego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w myśl kampanii na rzecz zapobiegania upadkom osób w gospodarstwach rolnych, tj. „Rola rolnika, by upadu unikał” apeluje do rolników o przestrzeganie następujących zasad:
- Zadbaj o właściwy stan podwórza, chodników, ścieżek w obejściu gospodarskim poprzez bieżące odśnieżanie i posypywanie ich materiałem sypkim, takim jak: piach, żwir, sól lub popiół.
- Sprawdzaj stan schodów zewnętrznych. Regularnie usuwaj z nich śnieg, a oblodzone posypuj solą gospodarczą. Stosuj gumowe maty antypoślizgowe.
- Zadbaj o prawidłowy stan stopni w maszynach rolniczych. itp.
- Prace wysokościowe w miarę możliwości odłóż na porę wiosenną, albo przynajmniej nie wykonuj jej podczas silnych opadów śniegu, deszczu, bądź wiatru.
- Zachowaj szczególną ostrożność wychodząc i schodząc po stopniach ciągnika rolniczego, szczeblach drabiny, bądź rusztowaniu. Pamiętaj o zasadzie 3 punktów podparcia, tj. jedna stopa na szczeblu i obie dłonie na poręczach. Natomiast podczas pracy na wysokości obie stopy na szczeblach i jedną ręką należy trzymać się poręczy.
- Nie wchodź na oblodzone lub pokryte śniegiem drabiny i rusztowania. Przed ich użyciem zadbaj o czystość stopni i szczebli. Zwróć uwagę na podłoże, na którym je ustawiasz. Podłoże nie może być pokryte lodem i śniegiem, dlatego przed rozstawieniem na nim drabiny, bądź rusztowania odśnież je. Zwróć uwagę, czy nie są ustawione na nierównym podłożu, co mogłoby mieć wpływ na ich stabilność.
- Pracę na wysokości najlepiej wykonuj przy pomocy drugiej osoby, która będzie Cię asekurowała.
- Podczas pracy na rusztowaniu stosuj odpowiednie zabezpieczenia, np. szelki bezpieczeństwa.
- Progi i stopnie, o które łatwo się potknąć oznacz żółtą ostrzegawczą taśmą samoprzylepną lub specjalnymi nalepkami o jaskrawej barwie. Szczególnie w czasie zimowym odgrywają one ważną rolę, gdy na zewnątrz szybo robi się ciemno.
- Zadbaj o właściwe ubranie robocze; adekwatne do pory roku, panujących warunków atmosferycznych i wykonywanej pracy. Pamiętaj, że odzież może uchronić Cię przed skutkami upadku, tj. stłuczenia, wskutek np. poślizgnięcia, czy potknięcia.
- Używaj odpowiednie do pory roku obuwie, tj. ocieplane, dobrze przylegające do stopy z antypoślizgową, protektorową podeszwą oraz wzmocnionymi, usztywnionymi podnoskami; chroniącymi przed urazami. Buty regularnie oczyszczaj z błota, śniegu i innych zanieczyszczeń.
- Zadbaj o odpowiednie oświetlenie podwórzy, schodów oraz budynków gospodarczych.
- Upewnij się, czy wykonywana praca nie stwarza zagrożenia. Dostosuj tempo pracy do własnych możliwości i warunków pracy. Kieruj się rozsądkiem i ostrożnością, a nie brawurą i złymi przyzwyczajeniami.
Przestrzeganie powyższych zasad pozwoli zminimalizować liczbę wypadków.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza do zapoznania się z innymi kampaniami prewencyjnymi KRUS. Informacje na ich temat dostępne są na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/krus/kampanie-prewencyjne