Demonstracje z zakresu produkcji i wykorzystania krajowych źródeł białka roślinnego na cele paszowe
Projekt realizowany jest w ramach poddziałania 1.2. „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych ” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Celem operacji jest promowanie oraz upowszechnianie wśród rolników dobrych praktyk i innowacyjnych rozwiązań stosowanych w produkcji oraz wykorzystanie krajowych źródeł białka roślinnego na cele paszowe.
Okres realizacji operacji przewidziany jest od 02 stycznia 2024 r. do 31 sierpnia 2025r.
W ramach operacji zostaną założone obiekty demonstracyjne gdzie będzie prowadzona uprawa roślin białkowych, które będą wykorzystane w żywieniu zwierząt z instrukcją opracowaną przez opiekuna naukowego.
Na obszarze województwa małopolskiego będą założone i prowadzone 4 obiekty demonstracyjne w tym:
- 2 typu A, prowadzące produkcję roślin białkowych w ramach PDO w szczególności w stacjach i zakładach doświadczalnych oceny odmian,
- 2 typu B, w gospodarstwach uprawiających rośliny białkowe na nasiona.
Gospodarstwa typu A zostały zlokalizowane w Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Węgrzcach oraz na terenie Stacji Hodowli Roślin Polanowice należącej do Małopolskiej Hodowli Roślin. Zostały również wybrane dwa gospodarstwa typu B. Jedno z nich zajmuje się chowem kur niosek i brojlerów i jest zlokalizowane na terenie powiatu wadowickiego. Drugie gospodarstwo znajdujące się na terenie powiatu miechowskiego prowadzi chów świń. Niestety nie udało się zlokalizować na naszym terenie podmiotu typu C wytwarzającego pasze dla zwierząt gospodarskich z wykorzystaniem nasion roślin białkowych uprawianych w kraju. Taki obiekt zobaczymy na terenie województwa śląskiego.
Podczas wizyt w obiektach demonstracyjnych w zależności od rodzaju obiektu realizowany będzie program uwzględniający zagadnienia innowacyjnych rozwiązań lub dobrych praktyk w uprawach. Odbędzie się również prezentacja przygotowania pasz i żywienia zwierząt, ze szczególnym uwzględnieniem innowacyjnych rozwiązań lub dobrych praktyk. Zostaną omówione problemy, rodzaje ryzyka i sposoby ograniczania ryzyka, przetwarzania nasion roślin białkowych i stosowania ich w żywieniu zwierząt.
Wizyta w podmiocie wytwarzającym pasze dla zwierząt gospodarskich z wykorzystaniem nasion roślin białkowych uprawianych w kraju pozwoli na zapoznanie uczestników z procesem przyjęcia surowca (laboratorium, ocena, analizy), procesem magazynowania, dozowania, mielenia, mieszania, natłuszczania, granulacji, ocena wyrobu gotowego.
Demonstracje zostaną zrealizowane nieodpłatnie dla 318 ostatecznych odbiorców z terenu Małopolski, przy czym każdy ostateczny odbiorca będzie uczestniczył w wizycie w obiekcie A, B i C.
Uczestnikami demonstracji ( ostateczny odbiorca) mogą być: rolnicy, domownicy rolników, małżonkowie rolników, osoby zatrudnione w rolnictwie, właściciele lasów, wnioskodawca operacji typu „Premie dla młodych rolników” w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” objętego PROW na lata 2014-2020.
Uczestnicy demonstracji otrzymają materiały informacyjne w postaci opisów obiektów demonstracyjnych typu A, B i C, oraz broszurę zawierającą tematy m.in. technologię uprawy poszczególnych roślin białkowych, wartość pokarmową nasion roślin białkowych i ich stosowanie w żywieniu zwierząt monogastrycznych oraz zagadnienia dotyczące rolnictwa precyzyjnego, zrównoważonego i ekologicznego w zakresie uprawy roślin białkowych.
Podsumowanie realizacji operacji odbędzie się podczas 2 dniowej konferencji krajowej zorganizowanej dla 150 osób, której uczestnikami będą ostateczni odbiorcy demonstracji, posiadaczy gospodarstw, podmiotów wytwarzających paszę dla zwierząt gospodarskich z wykorzystaniem nasion roślin białkowych uprawianych w krajów których założone były obiekty demonstracyjne, przedstawicieli związanych z rolnictwem, nauką, doradztwem, przemysłem paszowym. Zapraszamy chętnych do wzięcia udziału w tym działaniu do kontaktu z naszymi doradcami w biurach powiatowych, którzy będą organizowali grupy wyjazdowe.