Menu główne
04 maja 2018

Wiosenna Wystawa Szynszyli w Myślenicach

szynszyla

W dniach 14 i 15 kwietnia 2018 roku w Myślenicach odbyło się Wiosenne Seminarium i Wystawa Szynszyli pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice. Organizatorami imprezy byli Krajowy Związek Hodowców Szynszyli z siedzibą w Myślenicach, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach PZDR Myślenice, Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt.

W pierwszym dniu 16 hodowców wystawiło 106 sztuk zwierząt do oceny.

Ocena odbywała się w trzech kategoriach:

  • szynszyle fermy hodowlane,
  • szynszyle fermy towarowe
  • szynszyle fermy – Młody Hodowca.

Pod przewodnictwem sędziego Łukasza Barana z KCHZ i z udziałem Pani Anny Miszkiewicz komisja dokonała oceny fenotypu szynszyli zgodnie z regulaminem wystawy.

 

W kategorii fermy hodowlane tytuł czempiona i wiceczempiona w odmianie szynszyla standard przyznano dla szynszyli pochodzących z hodowli Pani Krystyny Oleszczuk.

Tytuł czempiona w odmianie szynszyla beżowa uzyskała szynszyla z hodowli Pana Grzegorza Orkisza. Tytuł wiceczempiona w odmianie szynszyla beżowa trafił do Państwa Antoniny i Jarosława Czarneckich.

Zbyt mała stawka szynszyli czarnych aksamitnych nie pozwolił w tej kategorii wytypować czempiona.

Dodatkowo przyznano wyróżnienie w kategorii Najlepsza Stawka Szynszyli w odmianie standard i czarna aksamitna dla Pani Krystyny Oleszczuk, która uzyskała średnią z oceny 27,2 pkt. (średnia uzyskana z 5 szt.).

W kategorii Najlepsza Stawka Szynszyli w odmianie szynszyla beżowa dla Państwa Antoniny i Jarosława Czarneckich, którzy uzyskali średnią z oceny 28,0 pkt.

Przyznano również wyróżnienie w kategorii Najładniejsza Szynszyla Odmian Barwnych Ciemnych dla Piotra Kujawa.

 

W kategorii fermy towarowe w odmianie szynszyla standard tytuł czempiona i wiceczempiona uzyskały szynszyle z fermy Pana Grzegorza Michalika.

W odmianie szynszyla beżowa  przyznano tytuł czam,epiona i wiceczampiona dla szynszyli z fermy Pana Andrzeja Sroki.

Dodatkowo przyznano wyróżnienie w kategorii:

Najlepsza Stawka Szynszyli w odmianie standard fermy towarowe dla Grzegorza Michalika który uzyskał średnią z oceny  27,0 pkt.

Najładniejsza Szynszyla Odmian Barwnych Jasnych dla Andrzeja Poterka.

Za Najładniejszą Kolekcję Odmian Barwnych dla Andrzeja Poterka.

 

W kategorii fermy – Młody Hodowca w tym roku komisja nie przyznała czampiona i wiceczampiona.

 

W niedzielę 15 kwietnia odbyły się wykłady. Bardzo interesujący wykład, zwłaszcza z uwagi na niestabilną sytuację w hodowli zwierząt futerkowych, zaprezentował prof. dr hab. Paweł Bielański z Instytutu Zootechniki. Wykład ten dotyczył sytuacji ustawodawczej w zakresie hodowli zwierząt futerkowych. Ponadto tematyką wykładów była fizjologia i patologia przewodu pokarmowego u szynszyli oraz czynniki wpływające na kolor okrywy włosowej szynszyli. Wykłady te były przeprowadzone przez Panią prof. dr hab. Olgę Oleszczuk i dr inż. Stanisława Łapińskiego z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Tematyka i zagadnienia przedstawione w trakcie wykładów budziły żywe zainteresowanie hodowców.

Mając nadzieję na rozwój sytuacji korzystny dla hodowców zwierząt futerkowych już zapraszam na jesienną wystawę i seminarium szynszyli, która odbędzie się w Krakowie na Uniwersytecie Rolniczym.

Teodor Pitala