Technologia

Technologia

Ptasia grypa zaatakowała gęsi w woj. lubuskim

W Deszcznie w woj.lubuskim wykryto na jednej z ferm wirusa H5N8.

To jedna z odmian „ptasiej grypy”. Próbki padłych ptaków przesłano do Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, który potwierdził, że rzeczywiście gęsi zaatakował wirus H5N8. Dotychczas nie zanotowano ani jednego przypadku zachorowania człowieka spowodowanego przez ten podtyp wirusa „ptasiej grypy”.

Infekcje u ludzi zdarzały się natomiast przy podtypach HSN1 i H7N9.

Wirus jest natomiast wyjątkowo groźny dla ptactwa.

Wojewoda lubuski zwołał sztab kryzysowy. W sobotę (3 grudnia 2016 r.) wojewoda wydał rozporządzenie, w którym wyznaczono obszar zapowietrzony wokół ogniska choroby o promieniu 3 km oraz obszar zagrożony wokół ogniska o promieniu 10 km.

Gospodarstwo, w którym wykryto wirusa zostało objęte ostrymi restrykcjami i jest całkowicie zablokowane. Wyłożono maty dezynfekcyjne, są też stosowane środki dezynfekcyjne i odzież ochronna. Nikt nie ma prawa wejść na teren gospodarstwa i wyjść z niego. Na 3 miesiące podjęte zostały działania restrykcyjne mające na celu wyeliminowanie źródła groźnej choroby.

Gęsi na objętej kwarantanną fermie zaczęły padać od 28 listopada. Gospodarstwo objęto nadzorem weterynarza a ptakom zaaplikowano antybiotyk. Leczenie nie przyniosło skutku i gęsi zaczęły masowo padać. Padło 700 szt. Po potwierdzeniu ptasiej grypy także pozostałe gęsi musiano zutylizować. Na razie nie ustalono źródeł zakażenia. Możliwe, że zakażenie przyniosło dzikie ptactwo tym bardziej, że część gęsi w gospodarstwie korzystało z wolnego wybiegu.

Na początku listopada wirus wywołujący ptasią grypę wykryto u pięciu kaczek i jednej mewy, które znaleziono martwe na jeziorze Dąbie koło Szczecina.

Także w Danii i Niemczech w połowie listopada stwierdzono wirusa H5N8.

W miejscowości Alsgarde na północnym wschodzie Danii padła 1/3  z amatorskiej hodowli gęsi.

Bardzo zaraźliwy dla drobiu wirus zaatakował także fermy w landach Szlezwik-Holsztyn oraz w sąsiadującej z Polską Meklemburgii - Pomorzu Przednim.  Stwierdzono tam 200 przypadków wirusa u dzikich ptaków i 7 u ptactwa hodowlanego. Niepokojące jest sąsiedztwo ognisk wirusa H5N8 w pobliżu Polski.

Dlatego dla ograniczenia rozszerzaniu się zagrożenia konieczne jest stosowanie maksymalnych  środków ostrożności przez właścicieli ferm drobiu.

Jakiekolwiek podejrzenie zagrożenia wirusem ptasiej grypy należy jak najszybciej zgłaszać służbom weterynaryjnym.


źródła :

Polskie Radio, Wiadomości 04.12.2016 r.

Polsat News  04.12.2016 r.

TVN 24          21.11.2016 r.