Technologia

Technologia

Klony palmowe ozdobą naszych ogrodów

Klony palmowe są krzewami lub małymi drzewami, wyróżniają się pięknym kształtem i zmienną barwą liści, niektóre mają czerwone pędy, szczególnie zimą i wczesną wiosną. Liście klonu palmowego mogą być intensywnie zielone, miedziane bądź purpurowe. W zależności od pory roku i stanowiska ich zabarwienie oraz intensywność jest zmienna. W okresie jesiennym dostarczają niezapomnianych wrażeń, klony o zielonych liściach robią się pomarańczowo – czerwone, odmiany o barwnych liściach stają się jeszcze bardziej intensywne pod względem kolorystyki.  Kształt klonów palmowych w ich naturalnych formach zbliżony jest początkowo do krzewu nisko rozgałęzionego nad ziemią, w późniejszej fazie przypominają drzewko, wysokością dochodzące nawet do sześciu metrów. Wśród klonów palmowych są również odmiany szczepione, a ich wysokość jest uwarunkowana rodzajem i wielkością podkładki użytej do szczepienia i tak można uzyskać odmiany o pokroju małych drzewek o jednym wysokim pniu i posadowionej na niej koronie w postaci baldachu wyglądem zbliżonego do parasola. Z klonów palmowych, wyróżniamy również odmiany, które ze względu na swoją niewielką wysokość przypominają raczej rośliny okrywowe niż krzewy czy drzewa, tym samym ładnie komponują się na skalniakach, jak również jako rośliny balkonowe. Jeśli chodzi o dobór odmian najmniej wymagający jest zwykły klon palmowy ‘Acer palmatum’ o zielonych liściach. W Polsce występują również jego popularne odmiany, które dobrze znoszą nasze warunki klimatyczne. W szczególności można wymienić tutaj odmiany: purpurową ‘Atropurpureum’ najczęściej wykorzystywana w aranżacji ogrodów, jej wysokość sięga nawet trzech metrów z charakterystycznym dla tej odmiany ciemnoczerwonym zabarwieniem liści, posiada głęboko powcinane, wachlarzykowate liście. Kolejnym z polecanych klonów palmowych jest odmiana ‘Bloodgood’, podobna do poprzedniej lecz o nieco ciemniejszych liściach.  Równie często występującymi w Polsce są odmiany o zielonych, postrzępionych liściach, jest to na przykład klon ‘Dissectum’ osiągający do dwóch metrów wysokości, przybierający formę krzewu bądź małego drzewka. Charakteryzują go zwisające gałęzie z zielonymi, głęboko powcinanymi, postrzępionymi liśćmi. Odmiana o ciemnopurpurowym zabarwieniu liści to ‘Dissectum Atropurpureum’, natomiast Dissectum Garnet’ odróżnia ciemnoczerwony koloryt liści. ‘Dissectum Nigrum’ to odmiana o ciemnobrązowych liściach. Wszystkie trzy odmiany rosną wolniej od poprzednich,  lecz w postaci bardziej rozłożystej.

Klon palmowy to roślina o stosunkowo płytkim systemie korzeniowym, lubiąca glebę próchniczną, wilgotną, żyzną o odczynie lekko kwaśnym. Źle znosi stanowiska słoneczne, suche, dlatego też bardzo ważne jest ściółkowanie, a w czasie suszy uzupełnianie wody w podłożu. Najlepiej zapewnić im lekko zacienione miejsce, pamiętając o tym, że najkorzystniej posadzić je w sąsiedztwie cieków czy też oczek wodnych. Aby zapewnić im optymalne warunki można również sadzić je pod rozłożystymi koronami wyższych drzew. Z uwagi na to, że nie są w pełni odporne na mróz, należy zapewnić im miejsce osłonięte od wiatru - dotyczy to w szczególności młodych okazów roślin zaraz po posadzeniu. Klony palmowe osłabione zwłaszcza w okresie suszy, gdy występują duże niedobory wody narażone są szczególnie na mszyce, które w tym okresie należy zwalczać wykonując zabiegi ochrony roślin preparatami chemicznymi. Bardzo ważną rzeczą jest to, żeby nie przesadzać roślin, ze względu na bardzo delikatny i płytki system korzeniowy, który bardzo źle znosi ten zabieg.

Acer palmatum to roślina o niezwykle dekoracyjnych walorach, szczególnie jeśli eksponowana jest pojedynczo na tle trawnika. Nadaje się również do sadzenie w grupach z innymi roślinami, trawami, roślinami wrzosowatymi itp., świetnie komponuje się w ogrodach skalnych czy też nad oczkami wodnymi. Ponadto niektóre z odmian posadzone w pojemnikach świetnie zdobią nasze tarasy i balkony. Ich uniwersalność z pewnością nie sprawi nam kłopotu z ich aranżacją, co pozwoli cieszyć się ich pięknem przez wiele, wiele lat. 

 

Dominik Pasek

źródło: Kwietnik 2006, Internet