Technologia

Technologia

Miód smaczny i zdrowy

W Polsce mamy ponad 40 tysięcy pszczelarzy, którzy posiadają prawie 800 tysięcy rodzin pszczelich. Państwo Danuta, Agnieszka i Janusz Król z Niezwojowic prowadzą gospodarstwo pasieczne i propagują wiedzę o pszczołach.

Miód jest doskonałym dodatkiem naszej diety, może być stosowany także, jako środek leczniczy. Doskonale wie o tym Agnieszka Król, która wraz z rodzicami prowadzi gospodarstwo pasieczne „Królestwo Pszczół” w Niezwojowicach, w gminie Pałecznica, w powiecie proszowickim. Posiadłość jest otoczona lasami, stawami i malowniczymi krajobrazami.

Głównym kierunkiem produkcji w gospodarstwie jest uprawa ziół i roślin miododajnych. Ule ustawiono wśród ziół i kwiatów, aby pszczoły mogły zbierać pyłek. Nie brakuje im też drzew owocowych, głównie czereśni, gruszy, jabłoni, kilka lat temu została posadzona także aleja lipowa.

Gospodarstwo posiada certyfikat Cobico i chętnie odwiedzają go zorganizowane grupy turystów, oraz okoliczni mieszkańcy w tym celu dla przekonania społeczeństwa do spożywania miodu gospodarze organizują różne imprezy edukacyjne, wiosną pierwsze miodobranie zawsze w pierwszy weekend czerwca oraz lipobranie organizowane w pierwszy weekend lipca, czyli święto zbierania kwiatu lipowego na herbatę osłodzoną miodem, która jest naturalnym lekiem na przeziębienia w okresie jesienno-zimowym.

Wyjątkową atrakcją i ciekawostką jest ul edukacyjny, zbudowany na kształt małego domku, gdzie można wejść do środka, wygodnie usiąść i spokojnie popatrzeć przez szybę na pracę pszczelich rodzin. Przy okazji zwiedzający mogą degustować miód z plastra (miód z mniszka lekarskiego, miód rzepakowy, miód akacjowy, miód wielokwiatowy, miód lipowy), zaczerpnąć miododajnego powietrza, w którym da się wyczuć zapach świeżych ziół i słodkiego miodu i kitu pszczelego (propolisu).

Propolis to oczyszczony i pozbawiony wosku kit pszczeli, bogaty w związki biologicznie czynne. Propolis ze względu na dużą zawartość związków biologicznie czynnych nazywany jest "naturalnym antybiotykiem" i znajduje szerokie zastosowanie w profilaktyce wielu schorzeń. Miód z dodatkiem propolisu wspomaga leczenie w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, jamy ustnej i gardła, a także wątroby i żołądka. Odwiedzających Pasiekę mogą zobaczyć działanie urządzeń związanych z produkcją miodu. Atrakcją jest także prezentacja obrazu "Życie rodziny pszczelej w ciągu roku”.

Okolice, w których położne jest gospodarstwo państwa Król, słynie nie tylko z pięknych krajobrazów, ale przede wszystkim ze słynnej bitwy pod Racławicami. Z tego względu w gospodarstwie powstała makieta. Janusz Król od dziecka interesował się historią. Kilkanaście lat temu kupił na targach sztuki ludowej w Krakowie lipowa figurkę kosyniera. Po jakimś czasie doszedł do wniosku, że jeśli jest już jeden żołnierz, to dlaczego nie zrobić całej armii? Tak powstała makieta, w której skład wchodzi ponad 300 figurek z drewna lipowego, prezentowanych na obrotowym stole o powierzchni przeszło 40m².

Teatrum, czyli makieta bitwy pod Racławicami z narracją Andrzeja Seweryna wraz z całą ekspozycją obrazów aktualnie prezentowana jest w Rzeszowie, informacje o kolejnych miastach, gdzie zawita nasza wystawa znajdą państwo na stronie internetowej www.bitwaraclawicka.pl

Gospodarstwo Danuty, Agnieszki i Janusza Król to doskonałe miejsce do zapoznania się z historią regionu. Można tu też poznać wiele ciekawostek z pszczelarstwa i miodoterapii oraz odpocząć na łonie natury.

Joanna Wójcik
PZDR Proszowice