Rozwój Obszarów Wiejskich

Rozwój Obszarów Wiejskich

Ogólnopolska Telewizja Rolnicza - polecamy!

W grudniu 2010 rozpoczęła działalność jedyna w Polsce typowo rolnicza telewizja - Ogólnopolska Telewizja Rolnicza (TVR). Jest to niekodowana telewizja satelitarna, nadająca na platformach cyfrowych (Cyfrowy Polsat, Telewizja „n”, Cyfra Plus, Hot Bird). Obecnie TVR ogląda około 6 mln widzów.

Kierując się mottem „Grunt to biznes”, TVR oferuje szereg specjalistycznych programów skierowanych do osób utrzymujących się z działalności rolniczej oraz z przetwórstwa spożywczego. Ponadto odbiorcami TVR są przedsiębiorcy branż okołorolniczych, pracownicy sektorów rolnictwa, inni mieszkańcy wsi, działkowcy, uczniowie, „mieszczuchy” tęskniące za wiejską harmonią i spokojem.

Bogata ramówka programowa uwzględnia potrzeby szerokiego grona widzów, zarówno rolników, którzy posiadają gospodarstwa o dużych areałach, jak i tych, którzy gospodarują na kilku lub kilkunastu hektarach. W programie znajdą coś dla siebie zarówno plantatorzy i hodowcy, młodsi i starsi, kobiety i mężczyźni... Obok programów biznesowych i informacyjnych TVR nadaje wiele uniwersalnych programów, które uczą i bawią.

Wysoki poziom programów zapewniają profesjonalni dziennikarze i doświadczeni prezenterzy, a także goście i komentatorzy: eksperci wielu dziedzin, osoby publiczne ze świata polityki, nauki i show-biznesu.

Programy nadawane w TVR plasują się w trzech wiodących blokach tematycznych: biznes, edukacja i rozrywka. Spośród nich warto wyróżnić:

 

„Agro Flash”

Rolniczy program informacyjny nadawany codziennie (w weekend jako „Agro Flash Tydzień”), który omija wielką politykę i międzynarodowe afery, a skupia się na tym, co jest naprawdę ważne dla mieszkańców wsi. W programie: relacje z imprez (targów branżowych, konferencji urzędów i ministerstw, posiedzeń komisji sejmowych i senackich), wiadomości dotyczące sytuacji na rynku, notowania i ceny, informacje o dotacjach i dopłatach unijnych, nowości z zakresu upraw, hodowli, jak i rozwiązań technologicznych w gospodarstwach. A to wszystko poddawane jest fachowej ocenie praktyków i ekspertów.

 

„Suma Tygodnia”

Program publicystyczny podsumowujący w każdą niedzielę cały tydzień. Wydarzenia komentują ekonomiści, politycy, urzędnicy administracji rządowej i samorządowej oraz dziennikarze.

 

„Notowania”

Cykl trzech programów z notowaniami z rynków warzyw i owoców, zbóż oraz nabiału, cukru i mięsa.

 

„Prognoza pogody”

Prognoza pogody w dni powszednie aż pięć razy dziennie.

 

„Pojemność 2400”

Program motoryzacyjny zajmujący się tematyką mechanizacji rolnictwa. Prezentuje testy maszyn, sprzętu rolniczego oraz samochodów pożytecznych w gospodarstwie, a także relacjonuje imprezy branżowe, targi i pokazy maszyn. Wszystko przedstawione w sposób profesjonalny, ale też z dużą dawką humoru. Program prowadzą dziennikarze znani z Radia Eska: Łukasz "Puzon" Brodowski i Karol Krzeszowiec.

 

 

„Akademia Farmera”

Cykl programów podzielonych na specjalistyczne odcinki: „Uprawiamy Biznes” i „Hodowca”. Ma charakter edukacyjno-informacyjny, jest skierowany do hodowców, ogrodników, warzywników, sadowników, działkowców, osób prowadzących szkółki itp. Prezentuje nowoczesne rozwiązania marketingowe bądź logistyczne, pokazuje innowacyjne rozwiązania, podsuwa pomysły na zwiększenie konkurencyjności gospodarstw, radzi, jak zrobić dobry biznes.

 

„Kalendarz Prac”

Poniedziałkowy program doradczy, który pomaga zaplanować prace w gospodarstwie na nadchodzący tydzień. W programie eksperci dzielą się swoją profesjonalną wiedzą, a rolnicy zdradzają, jakie stosują zabiegi i rozwiązania w produkcji zwierzęcej, w pracach na polu, w sadzie, w ogrodzie, w pasiece...

 

„Ogród Bez Tajemnic”

Nadawany w sobotę w południe specjalistyczny program edukacyjny poruszający tematykę ogrodniczą, warzywniczą, sadowniczą i zielarską. Radzi i pokazuje, jak uprawiać rośliny, jak dobierać nasiona, jakie zabiegi ochronne i pielęgnacyjne stosować. Dodatkowo w programie relacje z wystaw i pokazów.

 

„Agroturystka-czym chata bogata!”

Niedzielny program, w którym nie brakuje wiedzy, zabawy i humoru. Prowadząca Agata Swornowska jeździ z kamerą po gospodarstwach agroturystycznych w całej Polsce, ogląda atrakcje turystyczne, podziwia wiejską przyrodę, zagląda do pokoi dla gości, smakuje regionalnej kuchni. Program przeznaczony zarówno dla turystów, którzy szukają uroczego miejsca do wypoczynku poza miastem, jak i innych gospodarzy, którzy mogą podpatrzeć, jak inni prowadzą, urządzają i promują swoje kwatery agroturystyczne, a także dowiedzieć się, jakich błędów powinni się wystrzegać, jednym słowem - program pokazuje, jak dobrze prowadzić biznes agroturystyczny. Gospodarze chcący zgłosić swoje gospodarstwo do programu, proszę pisać na adres: agroturystka@tvr24.pl

 

„Wieś pod Gwiazdami”

Program rozrywkowy z udziałem celebrytów, którzy mieszkają poza zgiełkiem zadymionego miasta i pokazują swój dom, chwalą uroki życia na prowincji. Dzięki temu programowi możemy poznać Gwiazdy od zupełnie nieznanej strony... Życie daleko od centrum miasta lub na wsi (country living), blisko natury pozwala zakosztować nowego życia, daje poczucie wolności, rozwija pasje... np. do samodzielnego rąbania drewna do kominka, przyrządzania przetworów z owoców czy pracy w ogrodzie. Właśnie o tym opowiadają goście tego programu, a są to osoby znane z telewizyjnego ekranu i estrady, życia publicznego, świata muzyki i sportu. Dotychczas w programie wystąpili m.in. piosenkarki: Krystyna Prońko, Eleni, Krystyna Giżowska, aktorzy, satyrycy: Leszek Malinowski, Rudi Schuberth, Tadeusz Drozda czy też prezenter telewizyjny i radiowy Kavin Aiston.

 

„Inspiracje”

Cykl programów o ludziach aktywnych, którzy mają niezwykłe pasje i postanowili zupełnie odmienić swoje życie i postawić na urzeczywistnienie marzeń - na obszarach wiejskich lub w małych miastach, żyjąc w zgodzie z naturą, robią coś niezwykłego, realizują pomysły na własną firmę. Program przedstawia nietypowe inicjatywy, propaguje dobre praktyki w różnych sferach życia (np. produkcja ekologicznych serów owczych, hodowla pszczół).

 

„Kulturolnik”

Trochę kultury w niedzielne przedpołudnie. Program ma szeroką tematykę, prezentuje nowości filmowe i książkowe, anonsuje imprezy i koncerty, podpowiada, jak spędzić wolny czas i gdzie dzieje się coś ciekawego. I tylko w tym programie dowiecie się, jak bawi się wójt, co na swoich spotkaniach robią koła gospodyń wiejskich lub gdzie odbywają się zawody sikawek konnych!

 

„Unia Europejska - Fakty i Mity”

Program edukacyjny na temat prawa unijnego i sposobów uzyskania dofinansowania ze środków UE. Prowadząca Halina Lubecka pokazuje, jak napisać biznesplan, jak zaplanować wielkość produkcji, jak szacować koszty, jaki program pomocowy wybrać, jak wypełnić odpowiedni wniosek.

 

„O tym się mówi”

Program interwencyjny poruszający kontrowersyjne tematy, dramatyczne historie czy problemy życia codziennego. Pokazuje ludzką krzywdę, uwypukla niedoskonałości prawa, demaskuje oszustów. Nic nie da się ukryć przed „okiem” ukrytej kamery. Program prowadzi Łukasz Woźniak.

 

 

„Pogotowie prawne”

W programie praktyczne porady fachowców, którzy wyjaśnią zawiłości obowiązujących przepisów.

 

„Strażnik z OSP”

Program edukacyjny ukazuje trudną i niebezpieczną pracę strażaków ochotników, jak również uczy, jak udzielić pierwszej pomocy, jak się zachować w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego - podczas pożaru i innych wypadków.

 

 

Odbiór TVR możliwy jest za pośrednictwem platform cyfrowych:

 

          Cyfrowy Polsat, kanał 168,

 

          Telewizja „n”, kanał 222,

 

          Cyfra Plus, kanał 172,

 

          HotBird 9 @13 dgr East

            Transponder: 16

            Częstotliwość: 11 508 Mhz

            SR: 27.5 M/s

            FEC: 5/6

            Polaryzacja: V

            SID: 15809

 

Ponadto zapraszamy na portal Telewizji: www.tvr24.pl, gdzie codziennie publikowane są artykuły informacyjne i poradnikowe, codzienny pogram telewizyjny wraz z opisami programów, pogoda, notowania rynkowe itp. Można też obejrzeć wszystkie archiwalne odcinki najważniejszych programów.

Katarzyna Gwiżdż
fot. archiwum TVR