Rozwój Obszarów Wiejskich

Rozwój Obszarów Wiejskich

Rolnictwo w sieci

Internet staje się coraz bardziej dostępny w Polsce. Obserwujemy obecnie dynamiczny rozwój przeróżnych witryn internetowych. Powstają coraz to nowe i coraz to ciekawsze portale poświęcone tematyce rolniczej, wiejskiej, unijnej, ekologicznej itp.

Poniżej przestawiamy naszym zdaniem wortale najbardziej interesujące i warte częstego odwiedzania.

 

Pierwszy Portal Rolny - www.ppr.pl

Zakres tematyczny portalu, który zwraca na siebie uwagę już samą, charakterystyczną nazwą, jest bardzo obszerny.

Podstawową część tworzą teksty z tematyki typowo rolniczej: produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, drobiarstwo, przemysł mięsny, mleczarstwo itp. Zagadnienia te są też rozdrobnione na bardziej szczegółowe zakładki typu pasze czy maszyny. W osobnych miejscach na stronie zostały zgrupowane zagadnienia PROW 2007-2013, a także: dopłaty i renty strukturalne, notowania oraz Unia Europejska. Nie brakuje nowinek z zakresu weterynarii, rolnictwa ekologicznego i agroturystyki.

Pierwszy Portal Rolny jest otwarty na lokalne inicjatywy. Potwierdzeniem tego jest tworzenie Internetowej Bazy Promocji Gmin. Na stronie znajdują się również też prezentacje – wizytówki innych urzędów, instytucji działających w obszarze rolnictwa oraz Izb Rolniczych.

Potwierdzeniem na to, iż zawartość Pierwszego Portalu Rolnego sięga głębiej niż problematyka typowo rolnicza są bloki poświęcone finansom i rachunkowości. Na ppr.pl można tez znaleźć porady z zakresu prawa, oferty pracy, ogłoszenia, kursy walut. Twórcy portalu opracowują także przegląd prasy branżowej.

Ponadto serwis jest wyposażony w forum, na którym czytelnicy mogą wyrażać własne opinie, komentować i zadawać pytania do ekspertów różnych dziedzin.

Zakres tematyczny Pierwszego Portalu Rolnego jest ogromny. Portal jest przebogaty, na bieżąco aktualizowany i codziennie uzupełniany o nowe artykuły.

Wortal charakteryzuje się przejrzystym układem i przyjemną dla oka grafiką. Interesujące nas zagadnienia bardzo łatwo znaleźć korzystając z wewnętrznej wyszukiwarki.

 

www.rolnictwo.com.pl

Strona www.rolnictwo.com.pl nie jest typowym portalem internetowym. Jest to po prostu internetowy katalog - baza firm, przedsiębiorców indywidualnych i instytucji działających w przeróżnych obszarach agrobiznesu i nie tylko. Prezentacje zawierają logo firmy, krótki opis, pełne dane teleadresowe, adres strony www.

Najbardziej bogata jest lista z zakresu: maszyn i urządzeń rolniczych, serwisu maszyn i urządzeń, wyposażenia budynków inwentarskich, pasz itd.

Katalog zamieszczony na stronie www.rolnictwo.com na pewno jest pomocny podczas poszukiwania konkretnych producentów i ofert handlowych. Równocześnie zapraszamy wszystkich przedsiębiorców, firmy itp. do kontaktowania się z administratorami serwisu w celu zasygnalizowania na www.rolnictwo.com ich działalności oraz oferty produktów i usług.

Cały katalog ma swój odpowiednik w wersji anglojęzycznej i niemieckojęzycznej.

Uzupełnieniem portalu są aktualności i informacje o bieżących wydarzeniach.

 

Potrawy regionalne - www.potrawyregionalne.pl


Potrawy Regionalne to portal dla smakoszy! Tematyka portalu obejmuje takie zagadnienia jak kulinaria, etnografia, obyczaje poszczególnych regionów, kultura - folklor, gwara, a nawet twórczość artystyczna (rękodzieło, poezja).

Redaktor naczelny Potraw Regionalnych pochodzi z Nowego Sącza, stąd wydarzenia z Beskidu Sądeckiego oraz całej Małopolski są w tym serwisie szeroko komentowane. Niemniej redakcja jest rozrzucona po całym kraju. Serwis ma swoich korespondentów na Podkarpaciu, Podlasiu, Podhalu, Pogórzu, Pomorzu, w Pieninach, w województwie kujawsko-pomorskim, dolnośląskie, świętokrzyskie, a także w stolicy - Warszawie.

Wyróżniającą się częścią portalu są liczne relacje dokumentujące różne przedsięwzięcia o charakterze kulinarnym i rolniczym: przeglądy, konkursy, targi itp. Raporty te zazwyczaj składają się z części opisowej, bogatej galerii zdjęć oraz załączonych plików dźwiękowych z wywiadami z organizatorami oraz uczestnikami tych imprez. Potrawy Regionalnie chętnie obejmują patronat medialny nad tego typu wydarzeniami cyklicznymi, dlatego też na stronie są zachowywane archiwalne materiały na temat np. organizowanej przez nasz Ośrodek wystawy Agropromocja, Małopolskiego Festiwalu Smaku, targów Agrobieszczady, konkursu „Stół Pięknie Nakryty”, wystawy żywności ekologicznej Ekogala, ciekawej imprezy „Tratwą do Gdańska” i innych.

Ponadto serwis zawiera aktualności oraz miedzy innymi działy: „Regiony”, „Specjały”, „Przepisy i receptury”, „Przyprawy”, „Zioła”, „Gwarzenie przy warzeniu”, „Wierszowane jodło”, „Kuchnia od... kuchni”.

 

www.imprezy-rolnicze.rolnicy.com / www.rolnicy.com


Pod adresem www.imprezy-rolnicze.rolnicy.com kryje się przede wszystkim bardzo przejrzysty, tabelaryczny, podzielony na miesiące kalendarz imprez rolniczych i okołorolniczych, z wyszczególnieniem na wystawy, targi, wydarzenia, konferencje, dożynki, konkursy itp.

Ponadto strona ta jest połączona z tradycyjnym serwisem www.rolnicy.com. Portal powstał w październiku roku 2006 i szybko stał się jednym z liderów branży portali internetowych poświęconych rolnictwu. Od roku 2007 miesięczna liczba wyświetleń strony oscyluje w granicach 400 000 odsłon.

Serwis ma charakter informacyjno-doradczy. Jest poświęcony aktualnościom rolniczym, ekologii, energetyce, produkcji rolniczej, hodowli zwierząt, uprawie roślin, maszynom rolniczym, leśnictwie, rybołówstwie, weterynarii, a także prawie rolnemu, polityce i zagadnieniom Unii Europejskiej. W tej części portalu znajdują się również relacje i zdjęcia z imprez z kalendarium. Ponadto funkcjonują działy tematyczne dotyczące np. cen produktów rolnych, PROW 2007-2013, drzew, warzyw, ziół, szkodników rolniczych. W oddzielnej części znajduje się także katalog firm rolniczych i inne przydatne adresy.

Strona ma przyjazny dla oka, zielono-szary layout i łatwo się po niej poruszać.

 

Witryna Wiejska - www.witrynawiejska.org.pl


Witryna Wiejska jest tworzona przez zespół ekspertów z warszawskiej Fundacji Wspomagania Wsi.

Portal jest przebogaty. Na stronie głównej znajduje się kilkadziesiąt wejść do przeróżnych podzakładek i linków. Trudno w kilka zdaniach opisać zawartość witryny. Sporą część zajmuje tematyka z dziedziny nowych technologii, przedsiębiorczości, prowadzenia biznesu, działań organizacji społecznych itp.

Adresatami Witryny Wiejskiej są mieszkańcy wiosek i małych miejscowości.  

Redakcja Witryny Wiejskiej zaprasza użytkowników do aktywnego współtworzenia strony. Każdy może zadawać pytania ekspertom, wypowiadać się na forum, jak również przysyłać w celu opublikowania na witrynie artykuły, reportaże, informacje, zdjęcia itp. Taka inicjatywa ma na celu pokazanie tego, co łączy, a co dzieli lokalne środowiska. Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z redaktorami poszczególnych serwisów.

Portal www.witrynawiejska.org.pl posiada odpowiednik w języku angielskim (wersja skrócona).


Pamiętajmy, internet może informować, uczyć, pomagać i bawić. Trzeba tylko umieć trafić na interesujące portale.

 

Katarzyna Gwiżdż