Technologia

Inne

Choroba niebieskiego języka – co to jest?

Choroba niebieskiego języka (BT, Blue Tongue) jest to zakaźna, niezaraźliwa choroba atakująca małe przeżuwacze oraz bydło, wywołana przez wirus RNA z rodziny Reoviridae.

 Czytaj więcej »

Niektóre choroby zakaźne zwierząt gospodarskich

Zwierzęta gospodarskie narażone są na zakażenia chorobami wywoływanymi przez różnego rodzaje drobnoustroje, wirusy, grzyby itp. Aby skutecznie zwalczać zachorowania należy odpowiednio je zdiagnozować i zastosować prawidłowe leczenie.

 Czytaj więcej »

A może hodowla szynszyli...

Szynszyle to zwierzęta wywodzące sie z Ameryki Południowej, zamieszkujące tereny Andów na wysokości od ok. 3000 do 5000 m n.p.m., będące częścią takich państw, jak Chile, Boliwia, Argentyna i Peru. Szynszyle są świetnie przystosowane do czasem trudnych warunków atmosferycznych występujących w ich środowisku naturalnym. W Polsce są hodowane od 1956 roku, gdy Władysław i Elwira Rżewscy sprowadzili pierwsze zwierzęta.

 Czytaj więcej »

Pełnotłuste nasiona soi w żywieniu zwierząt

Obecnie trudno sobie wyobrazić nowoczesne, wielkotowarowe żywienie trzody chlewnej czy drobiu bez udziału poekstrakcyjnej śruty sojowej. W niniejszym artykule spróbujemy Państwu przybliżyć charakterystykę innego produktu sojowego, wykorzystywanego jako komponent dawek pokarmowych dla zwierząt gospodarskich. Zapraszamy do lektury!

 Czytaj więcej »

Zasady bioasekuracji jako najważniejsze narzędzia w ograniczaniu szerzenia się afrykańskiego pomoru świń i wysoko zjadliwej ptasiej grypy

Z afrykańskim pomorem świń (z ang. ASF – african swine fever) Polska zmaga się od lutego 2014 r. Do dnia 23 marca 2017 r. na terenie naszego kraju potwierdzono wystąpienie 243 przypadków choroby u dzików oraz 42 ogniska choroby u świń domowych zlokalizowanych w 3 województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim.

 Czytaj więcej »

Chów i hodowla szynszyli

Prowadzenie ferm hodowlanych i towarowych szynszyli staje się coraz bardziej atrakcyjne i cieszy się dużą popularnością. Szacuje się, że w Polsce działa obecnie ok. 600 ferm. Choć jest to może nie najłatwiejsza hodowla jednak budzi zainteresowanie, gdyż może stać się dodatkowym a nawet głównym źródłem utrzymania. Opłacalność wykazuje tendencje korzystne. Szynszyle są również zwierzętami odpornymi na choroby. Wymaganiom dotyczących pomieszczeń oraz żywienia można sprostać zdobywając wiedzę oraz doświadczenie.

 Czytaj więcej »

Ubój zwierząt gospodarskich kopytnych poza rzeźnią - wskazówki dla rolników

Ubój z konieczności zwierząt gospodarskich kopytnych poza rzeźnią dotyczy sytuacji, gdy zdrowe zwierzę, np. świnia, owca, koza, krowa, czy koń, ulegnie wypadkowi, np. złamie kończynę, kręgosłup, lub też ulegnie innemu urazowi, który uniemożliwia mu naturalne poruszanie się i tym samym transport do rzeźni. W takiej sytuacji istnieje możliwość uratowania wartości rzeźnej zwierzęcia. 

 Czytaj więcej »

Wymagania weterynaryjne dla gospodarstw utrzymujących zwierzęta gospodarskie, w tym świnie. Zabezpieczenia przeciwepizootyczne w gospodarstwach

 Czytaj więcej »

Ogłoszenie sprzedaży owiec rasy czarnogłówka i klaczek rasy huculskiej

 Czytaj więcej »