Wydarzenia

Image description Konkurs na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w roku 2017 w Polsce rozstrzygnięty

W roku bieżącym odbyła się już X edycja konkursu na Najlepsze Gospodarstwo  Ekologiczne w 2017 roku, organizowany przez MRiRW przy współpracy z CDR w Brwinowie O/Radom i Wojewódzkimi Ośrodkami Doradztwa Rolniczego w kraju.

Ocena gospodarstw uczestniczących w konkursie przeprowadzona była w dwóch kategoriach: „Ekologia i Środowisko” oraz „Ekologiczne Gospodarstwo Towarowe.”

Konkurs organizowany jest w dwóch etapach: szczebel wojewódzki i krajowy. Na szczeblu wojewódzkim konkurs współorganizowany był  przez ODR-y. Cieszy się on od 10 lat  bardzo dużym zainteresowaniem. Tak było również w tym roku. Celem konkursu jest prezentacja i promowanie wzorowych gospodarstw ekologicznych i produktów w nich wytwarzanych oraz krzewienie nawyków zdrowego odżywiania się. Na szczeblu wojewódzkim wybrane zostały najlepsze gospodarstwa w obu kategoriach. W pierwszej kategorii brały udział gospodarstwa mniejsze, działające w zgodzie z przyrodą i prowadzące produkcję na niewielką skalę. W kategorii towarowej, gospodarstwa mogące pochwalić się większą produkcją i przetwórstwem. Rozdanie nagród na szczeblu krajowym odbyło się wzorem lat ubiegłych w Łodzi na X Międzynarodowych Targach Żywności Ekologicznej i Naturalnej Natura FOOD. Wszyscy  ekologiczni rolnicy uczestniczący w konkursie otrzymali nagrody pieniężne. Oto laureaci szczebla krajowego.

Kategoria „ Ekologia - Środowisko”

I miejsce  otrzymała  Kamila Kasperska – województwo lubuskie

II miejsce otrzymał  Kazimierz Jochymek – województwo dolnośląskie

III miejsce otrzymał  Zdzisław Cylwa – województwo podlaskie

Wyróżnienie otrzymali Elżbieta i Bogdan Chara – województwo świętokrzyskie

Laureaci otrzymali nagrody pieniężne.

Kategoria „ Ekologiczne Gospodarstwo Towarowe”

I miejsce otrzymali Piotr i Barbara Banaś – województwo lubelskie

II miejsce otrzymał Roman Gorzkowski – województwo mazowieckie

III miejsce otrzymali Anna i Rafał Dendek – województwo wielkopolskie

Wyróżnienie otrzymała Agata Piechota – województwo świętokrzyskie

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszego pomyślnego rozwoju swoich gospodarstw.


Jubileuszowe X Międzynarodowe Targi Żywności Ekologicznej i Naturalnej NATURA FOOD oraz VI Targi Ekologicznego Stylu Życia beECO, które odbyły się w Łodzi w hali EXPO w dniach 13-15 października 2017 r., to najważniejsze i największe wydarzenia branży ekoproduktów w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. X edycja targów zgromadziła rekordową liczbę wystawców. Wzięło w niej udział ponad 350 firm. Obecne były firmy z dziesięciu krajów Europy: Polski, Czech, Niemiec, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Grecji, Włoch, Litwy, Białorusi i Szwecji. Zaprezentowano tysiące produktów. Można było zobaczyć firmy, które są już od lat na rynku znane  oraz  nowe, które weszły niedawno na rynek ekologicznej żywności.

Targi odwiedziło około 12 tys. osób. Wśród nich byli samorządowcy, przedstawiciele sklepów branży ekologicznej, przedstawiciele sieci wielkopowierzchniowych, hurtownicy i dystrybutorzy produktów z kraju i zagranicy. Uczestniczyli również przedstawiciele ambasad z krajów europejskich i azjatyckich. Na targach była okazja do nawiązania wielu  kontaktów biznesowych i pozyskania kontrahentów tak surowców jak i gotowych produktów ekologicznych.

Targom towarzyszyła  także konferencja i ciekawe wykłady dotyczące żywności ekologicznej. Należy podkreślić, że branża produktów ekologicznych w naszym kraju rośnie i z roku na rok targi odwiedza coraz więcej ekologicznych dostawców i przetwórców. Bardzo ważne jest to, aby polskie produkty ekologiczne znajdowały należne im miejsce wśród produktów z innych krajów. Konkurs na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w 2017 roku, jak i miejsce jego rozstrzygnięcia niewątpliwie się do tego przyczynia.

Jan Pajdzik
| Opracowane przez Admin |