Wydarzenia

Image descriptionRusza międzynarodowy projekt Erasmus +

W dniach 19-20 października br. odbył  się pierwszy miting, dotyczący projektu pn. „Edukacja zasobów energii ze źródeł odnawialnych”, w skrócie URESA, w ramach programu unijnego Erasmus. Małopolski Ośrodek  Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Karniowicach jest liderem projektu odpowiedzialnym za realizację założeń. Projekt jest międzynarodowy, więc uczestniczą w nim przedstawiciele różnych instytucji naukowych oraz firm konsultingowych z poszczególnych krajów.
W spotkaniu udział wzięli profesorowie z Turcji z Canakkale Onsekiz Mart University tj. prof. dr Kemal Celik, prof. dr Harun Baytekin, prof. dr Erhan Gümüs, oraz doc. dr Engin Gür. Dołączył również  prof. dr Ergün Demir z Balikesir University z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. Przedstawicielką Słowacji jest prof. dr Zuzana Palkova oraz prof. dr Tibor Palko ze Stowarzyszenia  New Edu n.o. Natomiast z Bułgarii  przyjechali prof. dr Teodora Angelova oraz prof. dr Jivko Krastanov, reprezentujący Zemedelski Institut Stara Zagora.
Każde z państw zaprezentowało potencjał odnawialnych źródeł energii w swoim kraju oraz dyskutowano, jak można rozpowszechnić informację wśród rolników oraz młodzieży szkolnej, zgodnie z tematem projektu dot. odnawialnych źródeł energii .
Zużycie zasobów surowców energetycznych, jak węgiel czy ropa naftowa sprzyjają nie tylko globalnemu ociepleniu, ale coraz częściej występującej suszy w środowisku. Dlatego warto by się skupić na takich zasobach energii, jak słońce, wiatr, energia geotermalna, czy produkcja biomasy i wykorzystać ich potencjał. Turcja może się cieszyć dużym udziałem energii odnawialnej, ponieważ obecnie wynosi ok. 15%, a planuje się, że za kilka lat będzie wynosić nawet 30%.
W obecnym szybkim tempie rozwoju gospodarczego pojawił się problem globalnego ociepleniu klimatu, więc korzystanie z energii odnawialnej w produkcji rolnej może stanowić ciekawą alternatywę dla gospodarki międzynarodowej. W tym celu koniecznie jest opracowanie jednolitego systemu wytwarzania energii do zastosowania jej w praktyce m.in. w systemach nawadniania, systemach dojenia itp. oraz w gospodarstwach produkujących własną energię na obszarach oddalonych od regionów, gdzie systemy energetyczne działają sprawnie, wykorzystując np. panele słoneczne. Dobrym pomysłem są też źródła geotermalne sprzyjające rozwojowi turystyki, a także poprawie warunków zdrowotnych.
Projekt URESA umożliwi poszerzenie wiedzy w dziedzinie odnawialnych źródeł energii zwłaszcza w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Ewelina Stajnder| Opracowane przez Admin |