Wydarzenia

Image descriptionXI Święto Jabłka i Gruszki

17 września br. po raz IX gmina Raciechowice obchodziła „Święto Jabłka i Gruszki”. Impreza odbyła się w miejscowości Czasław. Uroczystości ściągnęły wielu wystawców.
Na scenie występowały liczne grupy artystyczne prezentujące swoje programy. Odbywały się konkursy dla widowni zgromadzonej na uroczystościach. Gospodarze gościli także liczne grupy z zaprzyjaźnionych gmin: Gryfino, Golczewo, Russbach z Austrii, Gminy Prywilne, Biała Krynica i Wielka Omeliana z Ukrainy.

Ważnym elementem „Świętem Jabłka i Gruszki” są trzy konkursy organizowane dla Kół Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszeń. Konkursy odbywały się w następujących kategoriach: „najlepsza szarlotka”, „najlepszy przetwór owocowy”, „najciekawsze stoisko”. Do konkursów zgłosiło się 14 uczestników, z czego 12 to Koła Gospodyń Wiejskich oraz 2 Stowarzyszenia. W skład Komisji Konkursowej wchodzili: Wojciech Grela (przewodniczący), Barbara  Jantas, Marcin Rychlicki i Ewa Grela (członkowie). Rywalizacja w poszczególnych konkursach była na bardzo wysokim poziomie i o wynikach decydowały szczegóły. W konkursie na najlepszą szarlotkę zwyciężyło KGW Wolica (Gmina Łapanów), drugie miejsce zajęło KGW Gruszów (Gmina Raciechowice), a trzecie – KGW Grabie (Gmina Łapanów). W rywalizacji „na najlepszy przetwór owocowy” na podium stanęły: KGW Mierzeń (Gmina Raciechowice) – I miejsce za „Gruszkę z imbirem”, KGW Cichawka (Gmina Łapanów) – II miejsce za „Chutney z gruszki”, KGW Sobolów (Gmina Łapanów) – III miejsce za „Dżem gruszkowy”. Najciekawsze stoisko przygotowało KGW Komorniki (Gmina Raciechowice), tuż za nim znalazło się KGW Czasław (Gmina Raciechowice) i KGW Stadniki (Gmina Dobczyce).

Wyróżnienie za udział w konkursach otrzymało Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Wsi Zegartowice (Gmina Raciechowice), KGW Chrostowa i Tarnawa (Gmina Łapanów), KGW Krzyszkowice (Gmina Sułkowice) i Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich w Czechówce (Gmina Dobczyce).

Marcin Rychlicki
zdjęcia: archiwum Urzędy Gminy w Raciechowicach| Opracowane przez Admin |