Wydarzenia

Image descriptionKonferencja Hodowców Trzody Chlewnej na Powiślu Dąbrowskim

Za nami już I Konferencja Hodowców Trzody dla rolników z powiatu dąbrowskiego i powiatów sąsiednich. Miała ona miejsce 27 czerwca w Dąbrowskim Domu Kultury.


Przedsięwzięcie zostało zorganizowane z inicjatywy Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, biura w Dąbrowie Tarnowskiej w czasie stosunkowo korzystnym dla tej branży. Jak wiadomo, podlega ona częstym wahaniom cenowym. Obecnie cena za kilogram żywca  wynosi około 6 zł brutto. Tak wysokiej kwoty nasi rolnicy nie pamiętają. Wynika ona przede wszystkim z niskiej podaży wieprzowiny na rynku w kraju. Jest to dosyć optymistyczna prognoza dla hodowców, którzy zainwestowali w modernizację budynków, budowę całkiem nowych chlewni, oraz tych, którzy ze świadomością dbają o genetykę materiału hodowlanego.
Po uroczystym otwarciu Konferencji przez kierownika MODR biuro w Dąbrowie Tarnowskiej - Annę Morawiec, uczestnicy mieli okazję posłuchać nie tylko o genetyce, ale również o  ekonomicznych aspektach produkcji trzody i zarządzaniu rozrodem w stadzie, w czasie wykładu lek. wet. Stanisława Pędziwiatra – wieloletniego praktyka w tej dziedzinie.

Niezwykle interesujący temat - żywienie prosiąt, poruszyła kierowniczka Produktu Trzody w firmie Ekoplon – Jolanta Kotas, natomiast nowości w ofercie dąbrowskiej firmy paszowej Centrum Paszowe omówił Bartłomiej Wąż. Po pierwszej części konferencji, z najważniejszymi komunikatami dla rolników wystąpiły zaprzyjaźnione firmy: za-ca kierownika  Piotr Bielaszka - biuro ARiMR w Dąbrowie Tarnowskiej, lek.wet Jacek Janas - Powiatowa Inspekcja Weterynaryjna oraz Maciej Dymacz - przedstawiciel Stowarzyszenia ARID.

 

 

 

Na zakończenie części merytorycznej zostały rozlosowane, dla wszystkich uczestników, cenne nagrody. Niespodziankę poprzedziło wystąpienie Ewy Dudzik, która zaproponowała rolnikom nowa ofertę kredytową Banku Zachodniego WBK Odział w Dąbrowie Tarnowskiej.
Część nieoficjalna konferencji została przeniesiona na korytarze DDK, gdzie podczas wspólnego, pysznego posiłku, przygotowanego przez Stowarzyszenie Kobiet Wsi Smęgorzów, można było wymienić doświadczenia technologiczne lub zwyczajnie porozmawiać o czerwcowej pogodzie, która w tym dniu była wyjątkowo słoneczna.
Sponsorzy: Ekoplon, Centrum Paszowe, Bank Zachodni WBK, POLAN.


Organizatorzy: Dział Technologii MODR z. s. w Karniowicach oraz MODR - biuro powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej
Rolnikom i sponsorom dziękujemy za udział w konferencji, a wszystkim konsumentom życzymy zdrowej, o wysokiej jakości, ekologicznej, taniej i polskiej wieprzowiny - przetworzonej przez polskich przetwórców.

Szczególne podziękowania za współpracę kierujemy do naszych koleżanek z MODR z. s. w Karniowicach - Ewy Ryjak i Agaty Karpowicz.

Za pomoc przy dystrybucji zaproszeń dziękujemy Januszowi Morawcowi - firma Żywmor.

Warto od czasu do czasu, spotkać się w grupie producentów z wieloletnim doświadczeniem, aby wymienić spostrzeżenia, utrwalić wiadomości czy uchwycić nowinki technologiczne. Warto promować powiślańskich producentów żywności i każdy moment jest dobry, żeby wspierać i współpracować z lokalnymi firmami okołorolniczymi.

Anna Morawiec| Opracowane przez Admin |