Wydarzenia

Image descriptionTradycyjnie na Krakowskim Rynku

Kraków ma ogromne tradycje rzemieślnicze. Co roku w maju Rynek Główny w Krakowie zamienia się w prawdziwy warsztat rękodzielniczy.

W sobotę 13 maja odbyło się uroczyste rozpoczęcie Jarmarku Rzemiosła w Krakowie, który potrwa aż do końca maja. Imprezę otworzył Prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie Janusz Kowalski, który przywitał na scenie władze miasta Krakowa i województwa małopolskiego oraz wszystkich wystawców i gości zebranych na Krakowskim Rynku.

 

Mimo niesprzyjającej aury, różnorodność prezentowanych potraw oraz wyrobów rękodzielniczych ściągnęła na Krakowski Rynek wielu turystów oraz mieszkańców Krakowa.  O dobrą atmosferę podczas imprezy zadbały zespoły ludowe, których występy cieszył się ogromnym uznaniem widowni oraz przyciągnęły pod scenę liczną publiczność.

Na jarmarku prezentowali się plecionkarze, rzeźbiarze, malarze, garncarze, ceramicy, wytwórcy biżuterii i zabawek, a także piekarze, cukiernicy, producenci wyrobów wędliniarskich oraz różnych potraw regionalnych z całej Małopolski. Największym zainteresowaniem cieszyły się te stoiska, na których rzemieślnicy prezentowali swój kunszt.

 

  

Po raz pierwszy w tym roku Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z s. w Karniowicach podczas Jarmarku Rzemiosła zorganizował wystawę produktów tradycyjnych i regionalnych. Przygotował również punkt informacyjny, w którym doradcy udzielali zainteresowanym potrzebnych informacji oraz porad.

 

 

 

 

 

 

 

Piękne obrazy, naczynia gliniane, ręcznie robioną biżuterię zaprezentowało Stowarzyszenie Powiśla Dąbrowskiego, natomiast u pani Anny Koblak ze Stowarzyszenia Gospodyń Gminy Krzeszowice można było kupić wianki z kwiatami z bibuły oraz lalki wykonane z naturalnych materiałów. Podczas jarmarku swoją ofertę przedstawiły również cztery zagrody edukacyjne przynależące do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych: gospodarstwo edukacyjne „U Dajany” pani Danuty Kostrzyńskiej z Jastrzębiej, gospodarstwo edukacyjne „Śliwkowa Zagroda” pani Ireny Szewczyk z Kobyłczyny, gospodarstwo edukacyjne „Szczęśliwa Trzynastka” pani Bogusławy Godzik z Jurczyc oraz gospodarstwo edukacyjne „Pszczółki” pani Agnieszki Król z Niezwojowic.

W czasie imprezy można było podziwiać i kupować nie tylko wyroby artystyczne i rzemieślnicze, ale również spróbować i nabyć wiele produktów spożywczych wytwarzanych metodami tradycyjnymi. Na smakoszy  dobrego jedzenia czekały regionalne przysmaki. Panie ze Stowarzyszenia Kobiet Wsi Smęgorzów serwowały tradycyjną dla tego regionu zupę. Natomiast ciasta pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Dębna, Koła Gospodyń Wiejskich z Winiar oraz Gminnego Koła Gospodyń Wiejskich z Tokarni cieszyły zarówno oko, jak i podniebienie.  Słodkie wypieki zaprezentowali również państwo Dolińscy z Krakowa.

 

 

 

 

 

 

Wystawcy zadbali nie tylko o odpowiednie przygotowanie potraw i stołów, ale także o tradycyjne regionalne stroje, promując dzięki temu piękną, urozmaiconą krajobrazowo etnograficznie Małopolskę.

Jarmark Rzemiosła jest nie tylko wspaniałą okazją do upowszechniania rodzimych tradycji kulturowych danego regionu, ale także rodzinnego uczestnictwa w wydarzeniu kulturalnym i wspólnego spędzania czasu.

Anna Nowak| Opracowane przez Admin |