Wydarzenia

Image descriptionOtwarcie najnowocześniejszej obory w Małopolsce

Państwo Beata i Robert Kowal z Dąbrowy Tarnowskiej w dniu 25 lutego br. otworzyli wolnostanowiskową oborę z drewna klejonego, która jest pierwszym tego typu obiektem w naszym województwie.

Rolnicy zajmują się hodowlą bydła mlecznego rasy polskiej holsztyno-fryzyjskiej, która prowadzona jest nieprzerwanie od 1985 roku. We wszystkich pracach w gospodarstwie aktywnie i z wielkim zaangażowaniem pomagają dzieci hodowców – najmłodsza córeczka Izabelka, starsza córka Karolina oraz synowie Tomasz i Wojciech. Od kilku lat, pomimo różnych zawirowań na rynku mleka, marzeniem rodziny była rozbudowa gospodarstwa, zwiększenie skali i efektywności produkcji, optymalizacja nakładów, poprawa komfortu pracy i bytowania zwierząt. W tym celu hodowcy odwiedzili wiele obór w kraju oraz zagranicą, brali udział w szkoleniach, konferencjach i wyjazdach studyjnych, podpatrywali, pytali, porównywali i wymieniali doświadczenia.

Po podjęciu decyzji o budowie nowej obory i przeszło 10 miesiącach prac budowlanych i adaptacyjnych, marzenie hodowców spełniło się – Państwo Kowal w dniu 25 lutego br. w poddąbrowskiej miejscowości Morzychna, dokonali uroczystego otwarcia najnowocześniejszego obiektu inwentarskiego dla krów mlecznych w Małopolsce. Przybyłych gości w imieniu gospodarzy przywitał Wojciech Rasiński z krakowskiego przedstawicielstwa Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Po symbolicznym przecięciu wstęgi dokonanym przez całą rodzinę Państwa Kowalów, głos zabrali zaproszeni goście, którzy przede wszystkim gratulowali rolnikom odwagi w podjęciu realizacji projektu na niespotykaną w naszym województwie skalę, wytrwałości w dążeniu do zamierzonych celów oraz profesjonalnego podejścia do tematu. Wśród zgromadzonych obecni byli m.in.: dyrektor Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Karniowicach – Marek Kwiatkowski, dyrektor krakowskiej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Adam Ślusarczyk, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Dąbrowie Tarnowskiej – Jacek Janas, dyrektor firmy GEA Farm Technologies – Wojciech Tynkiewicz, przedstawiciel firmy Wolf System – Piotr Wowra, dyrektor ZM Mlekovita w Trzebowisku – Antoni Kogut, starosta powiatowy – Tadeusz Kwiatkowski, burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej – Krzysztof Kaczmarczyk. Po poświęceniu obiektu przez księdza Marka Zemburę z miejscowej parafii, zaproszeni goście mieli okazję zwiedzić oborę i podyskutować z wykonawcami projektu na temat zastosowanych rozwiązań. Dyrektor firmy GEA – Wojciech Tynkiewicz podkreślił, że dawno nie uczestniczył w otwarciu obiektu, który cieszyłby się tak dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających.

Obora Państwa Kowalów jest pierwszym tego typu obiektem inwentarskim nie tylko na terenie naszego województwa, ale też w południowo-wschodnim regionie kraju. Nowoczesna, lekka konstrukcja wolnostanowiskowego budynku o długości 72 m i szerokości 26 m wykonana jest z drewna klejonego i podparta dwoma rzędami słupów ze stali ocynkowanej. Obora podzielona jest na dwie zasadnicze części – pierwszą stanowią 3 rzędy legowisk dla krów dojnych z dwoma korytarzami spacerowymi, drugą zaś strefa dla krów zasuszonych, młodzieży i jałówek cielnych, które przebywać będą na głębokiej ściółce z możliwością korzystania z wybiegu. Strefy dla krów dojnych i młodzieży oddzielone są od siebie szerokim korytarzem paszowym, do którego dostęp regulowany jest w jednej części rurami karkowymi, w drugiej – ukośnymi drabinami paszowymi. Część legowiskowa licząca 140 stanowisk dla krów wyścielona będzie materacami słomiano-wapiennymi, a same stanowiska wyposażone zostały w wygrodzenia typu 2D Optima. Odchody z części spacerowej usuwane będą z użyciem systemu zgarniaczy deltowych DeBoer i trafiać będą za pomocą pompy do monolitycznego zbiornika żelbetowego o pojemności 1612 m3. Zwierzęta korzystać będą z szerokich podgrzewanych poideł wannowych, mechanicznych czochradeł oraz betonowej posadzki z wyżłobieniami wykonanymi za pomocą odbitej siatki zbrojeniowej. Na wyjątkową uwagę zasługuje system kurtyn umieszczonych w ścianach długich obory, sterowanych elektronicznie przez stację pogodową oraz szeroki na 2,7 m nieruchomy świetlik łukowy ze szczeliną wylotową w dachu. Również w dachu nad halą udojową zastosowany został świetlik – tym razem w postaci ruchomej kalenicy regulowanej również za pomocą stacji pogodowej.  Ponadto dach budynku oraz jego ściany pokryte zostały płytami warstwowymi o grubości odpowiednio 60 i 40 mm, pełniącymi funkcję izolacyjną. Dzięki tym najnowocześniejszym rozwiązaniom obora jest bardzo jasna, lekka, przestrzenna, dobrze przewietrzona, panuje w niej mikroklimat odpowiedni dla wysokowydajnych krów mlecznych, szczególnie wrażliwych na upały. Jest to obiekt o bardzo wysokim standardzie spełniającym wymogi dobrostanu i potrzeby wysokoprodukcyjnego bydła.

Część budynku stanowi hala udojowa Euroclass typu rybia ość 2x8 stanowisk o wymiarach około 16x12 m, wyposażona w samo zdejmujące aparaty udojowe z miernikami ilości i przewodności pozyskanego mleka, funkcją pomiaru czasu doju oraz stymulacji przedudojowej. Mierniki te posiadają certyfikat ICAR i dostosowane są do pobierania próbek mleka podczas próbnego udoju. Przed halą udojową znajduje się także szeroka i wygodna poczekalnia. Mleko z doju przeprowadzanego dwukrotnie w ciągu dnia trafiać będzie do schładzalnika o pojemności 10 tys. litrów. Obora jak i jej otoczenie są monitorowane.

Wyposażenie hali udojowej oraz większości urządzeń w oborze zapewniła firma GEA Farm Technologies, natomiast budowa obiektu i zbiornika na gnojowicę nadzorowana była przez firmy Wolf System oraz Athena Art. Wśród tablic informacyjnych umieszczonych nad wejściem do budynku widnieje tablica z oryginalnym logiem „Gospodarstwo Rolne Kowal” pomysłu najstarszego syna hodowców – Wojciecha.

Docelowo w budynku przebywać będzie 140 szt. krów dojnych wraz z młodzieżą, jałówkami i opasami. Obecnie w stadzie państwa Kowalów znajduje się 30 szt. krów dojnych, których przeciętna wydajność w roku 2016 wyniosła 7 734 kg mleka. Stawka uzupełniana będzie stopniowo własnym materiałem hodowlanym oraz zwierzętami zakupionymi z najlepszych małopolskich hodowli. Przypomnijmy także w tym miejscu, że zwierzęta Państwa Kowalów zdobyły 2 tytuły czempionów oraz 1 wice czempiona podczas Podhalańskiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Ludźmierzu w 2015 r.

Obiekt państwa Kowalów w ostatnią sobotę lutego odwiedziły rzesze zainteresowanych – hodowców z Małopolski oraz Podkarpacia, pracowników firm i instytucji branżowych związanych z hodowlą bydła i produkcją mleka, mleczarni, wykonawców, doradców, zootechników i przedstawicieli samorządu lokalnego. Pracownicy MODR z siedzibą w Karniowicach wraz z jego dyrektorem – Markiem Kwiatkowskim na czele, mieli przyjemność uczestniczenia w tym wyjątkowym wydarzeniu. Nasz Ośrodek był także jednym z partnerów uroczystego otwarcia tego pionierskiego w skali Małopolski budynku inwentarskiego.

 

Uczestnicy otwarcia byli pod ogromnym wrażeniem nowoczesnego wyposażenia i funkcjonalności obiektu oraz skali przedsięwzięcia. Gratulacjom kierowanym w stronę gospodarzy oraz pytaniom do wykonawców nie było końca. W tym miejscu również i my pragniemy złożyć serdeczne gratulacje, życzyć wszelkiej pomyślności, a także podziękować państwu Kowalom za ich niezwykłą gościnność, serdeczność i życzliwość.

tekst i zdjęcia: Agata Karpowicz| Opracowane przez Admin |